Tauron Nowa Muzyka Katowice
STRONA ARCHIWALNA TAURON
NOWA MUZYKA KATOWICE 2017

Poznaj 4 nowych artystów sceny kameralnej NOSPR!

13.04.2017
  • William Basinski z projektem „A Shadow In Time… For David Robert Jones”
  • Food & Hilde Marie Holsen
  • Marcin Masecki
  • Wacław Zimpel
  • LOTTO
  • Egopusher

Jedna z najbardziej intrygujących scen Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca! Oblegana w zeszłym roku scena kameralna również podczas 12. edycji będzie przyciągać publiczność mieszanką nieoczywistej i hipnotycznej muzyki. Na „małej sali” NOSPR wystąpią amerykański awangardzista William Basinski, brytyjsko-norweski zespoł jazzowy Food z towarzyszeniem trębaczki Hilde Marie Holsen, szwajcarski duet Egopusher, polski wirtuoz fortepianu Marcin Masecki oraz znani z dokonań na polu muzyki improwizowanej Wacław Zimpel i LOTTO. 

Podobnie jak w 2016 roku, również podczas tegorocznej edycji sala kameralna NOSPR zamieni się w festiwalową oazę muzyki improwizowanej i neoklasycznej. Przez dwa dni usłyszeć będzie można artystów, którzy przesuwają muzyczne granice i w niekonwencjonalny sposób redefiniują brzmienia obecne od lat.

Wydarzeniem będzie niewątpliwie występ Williama Basinskiego, który w sobotę 8 lipca wykona elegię dla Davida Bowiego, czyli projekt „A Shadow In Time… For David Robert Jones”. Tego samego dnia wystąpią również brytyjsko-norweski zespół jazzowy Food, któremu towarzyszyć będzie norweska trębaczka Hilde Marie Holsen oraz polskie trio LOTTO. Ci ostatni to m.in. zdobywcy tytułu polskiej płyty 2016 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Choć hipnotyczny album „Elite Feline” składa się z zaledwie dwóch 20-minutowych kompozycji, pokonał w głosowaniu m.in. Brodkę, Julię Marcell, Łonę i Webbera.

Dzień wcześniej w sali kameralnej zagrają równie nietuzinkowi artyści. Marcin Masecki to klasycznie wykształcony pianista z przewrotnym podejściem do muzyki. Inspiracje Frankiem Zappą łączy z zamiłowaniem do jazzu i muzyki klasycznej, którą Masecki z pasją prezentuje w uwspółcześnionej formie. Tego samego wieczoru zagra także polski klarnecista Wacław Zimpel, ceniony na świecie muzyk penetrujący niezbadane obszary między muzyką improwizowaną, free jazzem a melodiami ludowymi, klezmerskimi i bliskowschodnimi. Równie intrygująco zapowiada się koncert szwajcarskiego duetu Egopusher. Brzmienie zespołu opiera się na pojedynku skrzypiec z perkusją, której sekundują komputerowe efekty.

Scena kameralna będzie mieścić się w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskeigo Radia w Katowicach, który znajduje się na terenie Festiwalu. Z uwagi na wyjątkowy charakter miejsca (sala koncertowa) i względy bezpieczeństwa (przestrzeń zamknięta), organizatorzy nie gwarantują miejsc na piątkowe i sobotnie koncerty. Przy wejściu obowiązuje zasada pierwszeństwa, dlatego chętni muzycznych wrażeń powinni pojawić się na sali kameralnej z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapowiada się prawdziwa muzyczna uczta!

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat lączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród zapraszanych gości znajdują się również przedstawiciele muzyki współczesnej i awangardy.